Lt - De
Onkovita - ONKOVITA - Onkovita
Skaitliukas
375191 Lankytojai
Savityra

Krūtų savityra - tai savo krūtų tyrimasis apžiūros ir apčiuopos būdu. Krūtis tirtis pradėkite nuo 20 metų ir darykite tai kas mėnesį. Nors tokioms jaunoms moterims pakitimų krūtyse būna retai, tačiau nuolat tirdamosi Jūs įgysite čiuopimo įgūdžių ir puikiai pažinsite savo krūtis. Kuo geriau pažinsite savo krūtis, tuo lengviau Jums bus pastebėti jose atsiradusius pakitimus.

Pastoviai atliekančios krūtų savityrą apčiuopia 1 cm naviką, atliekančios retai - 1,5 - 2,0 cm. Gydytojas tirdamas - 0,8 cm.

Krūtų savityra labai svarbi ankstyvai krūties vėžio diagnostikai. Šio metodo dėka daugelį darinių krūtyse aptinka pačios moterys. Krūtų savityrai teisingai atlikti, pasinaudokite šiais patarimais.

Savo krūtis tikrinkitės reguliariai, t.y. kiekvieną mėnesį tuo pačiu metu, geriausiai pirmą savaitę po mėnesinių. Jei Jūsų menstruacijos nereguliarios ar jų jau nebėra, pasirinkite savityrai atlikti vieną mėnesio dieną.

Tyrimąsi pradėkite nuo krūtų apžiūros. Apžiūrėkite savo krūtis veidrodyje, nusirengusios iki pusės. Stovėkite tiesiai, nuleistomis rankomis, po to uždėkite rankas ant klubų ir pasitempkite, o vėliau pakelkite rankas, kaip parodyta paveikslėliuose (pav.1, 2, 3). Atkreipkite dėmesį, ar nepasikeitė krūtų forma, spalva, ar neatsirado naujų įdubimų, iškilimų, ar nepadidėjo odos raukšlėtumas, ar spenelis neįtrauktas, ar nėra iš jo išskyrų, ar, keliant rankas aukštyn, abi krūtys pakyla vienodai. Po to apžiūrėkite krūtis veidrodyje, stovėdamos šonu pakeltomis rankomis (pav. 4).

pav. 1

pav. 2

pav. 3

 

pav. 4

 

Apžiūrėjusios krūtis, čiuopkite jas, kaip parodyta paveikslėliuose. Čiuopdamos rūpestingai patikrinkite abiejų krūtų audinius (krūties audinys tęsiasi nuo raktikaulio, krūtinkaulio krašto iki pažasties).

Čiuopkite trijų vidurinių pirštų pagalvėlėmis. Pasirinkite teisingą spaudimo stiprumą: iš pradžių čiuopkite krūties paviršių, paskui gilesnius audinius.

Vieną ranką uždėkite už galvos, o kitos rankos pirštais čiuopkite krūties paviršių, po to stenkitės apčiuopti giliau (pav. 5). Tirtis krūtis patogu prausiantis duše (pav. 6). Kai oda muiluota, pirštai lengvai slysta odos paviršiumi ir tarsi užkliūna už sukietėjimų. Baigdamos tyrimąsi paspauskite spenelius ir atkreipkite dėmesį, ar nėra išskyrų (pav. 7, 8). Atminkite, kad išskyrų iš spenelių kartais gali pasirodyti tik po tokio krūtų “masažo”.

pav. 7

pav. 5

pav. 6

 

 

 

pav. 8

 

Krūtis reikia tirtis ir atsigulus ant nugaros. Po dešine mente pasikiškite pagalvėlę ar sulenktą rankšluostį. Dešinę ranka pasidėkite po galva. Kairiąja ranka tirkite dešiniąją krūtį (pav. 9). Jei Jūsų krūtys didelės, prilaikykite dešiniąją krūtį dešiniąja ranka. Čiuopkite trijų vidurinių pirštų pagalvėlėmis ir pasistenkite apčiuopti ne tik paviršinius, bet ir giliuosius audinius. Atidžiai ištirkite visą krūties plotą. Kai ištirsite visą dešiniąją krūtį, tirkite kairiąją krūtį ta pačia tvarka. Palyginkite, ką apčiuopėte vienoje krūtyje ir ką kitoje.

pav. 9

pav. 10

 

Raskite laiko pasižymėti, ką apčiuopėte, tada Jums nereikės atsiminti, kokia buvo Jūsų krūtų būklė praėjusį mėnesį ar dar ankščiau.

Daugelis moterų tirdamos savo krūtis sutrinka, nes visos krūtys yra gruoblėtos. Kai gerai pažinsite savo krūtis, iš karto pastebėsite skirtumą tarp normalaus gruoblėtumo ir naujai atsiradusių sukietėjimų, kurie čiuopiant jaučiami kitaip nei aplinkinis audinys. Atminkite, gamta sukūrė žmogų veidrodiniu principu - viena jo pusė yra identiška kitai, todėl viena krūtis yra kitos krūties veidrodinis atspindys. Taigi, jei aptikote mazgą vienoje krūtyje, apčiuopkite tą pačią vietą kitoje. Jei abi krūtys jaučiamos vienodai, tai rodo, kad Jūs čiuopiate normalų krūties audinį. Jei kitoje krūtyje tokio gruoblėtumo nėra, nedelsdamos pasitarkite su gydytoju. Paprašykite gydytojo ištirti Jūsų krūtis ir paaiškinti, ką užčiuopėte. Taip įsitikinsitite, ar tiriatės teisingai, ir labiau pasitikėsite savimi.

Pastebėta, kad moterų, nuolat atliekančių krūtų savityrą, mirtingumas nuo krūties vėžio yra 18 procentų mažesnis nei tų, kurios nesitiria. Tik bendromis pastangomis galime kovoti prieš šią pavojingą ligą - krūtų vėžį.

Informacija ir registracija: tel./faks. (8-5) 262 48 48, mob. 8 698 33 546